logo gif

Електроенергията
ползвай и пести

Енергоспестяване

У дома

Почти никой не мисли за факта, че зарядното устройство, оставено в мрежата, продължава да работи в режим на празен ход. Всички захранвания, импулсни и трансформаторни, имат. Консумацията зависи от мощността на устройството, но количеството изразходвана електроенергия за една година е изненадващо.

В допълнение, съвременната технология е оборудвана с дисплеи, индикатори, например часовник на микровълнова фурна или мигащ светодиод на стерео система. Те също консумират енергия.

Решението е да изключите зарядните устройство от мрежата, както и домакинските уреди с периодична употреба.

Домакинските устройства с най-висока консумация на енергия във всеки дом са:

Хладилник. Консумира около 40-60 kW на месец. За да намалите тези числа, трябва да отваряте вратите по-рядко.

Пералня. Консумация 40-50 kW, точната цифра зависи от честотата на измиване, използваните режими.

Компютър. 35-40 kW. Повечето потребители го изключват само през нощта.

Електрическа кана. Тя консумира 28-30 kW консумация за месец.

Сешоар. 25 kW при ежедневна употреба.

Съдомиялна. 22-25 kW, в зависимост от мощността на устройството и броя на часовете на семейството.

Микровълнова печка. Консумира 16-20 kW на месец, ако се използва 3 пъти на ден, плюс 2-3 часа седмично за размразяване на храна.

Телевизор. 13 kW през работно време - до 5 часа на ден. Режимът на готовност вместо изключване увеличава тази цифра.

Прахосмукачка и кафемашина. Те изразходват същото количество електроенергия - 10-12 kW, ако броят на активните часове не надвишава 2 на седмица.

Домакинските уреди трябва да се избират според нуждите. Купуването на професионална прахосмукачка с висока мощност за малък апартамент не е практично, точно като 10 кг пералня за семейство от двама.

Всяко устройство има клас за пестене на енергия, трябва да отделите време да проучите характеристиките, преди да купите. По възможност избирайте уреди А+++ (а след 2021г. A)

stiker

Изберете вид консумация и вижте уредите за нея!

save_game

Режимът на готовност помага ли за спестяване на оборудване?

Стандартно се приема, че телевизор с диагонал 50 см изразходва 9 kW на месец в режим на заспиване, стерео система - 7-8 kW, видео плейър - 4-5 kW. Ако добавим и компютър, микровълнова фурна с винаги включен дисплей, зарядни устройства, забравени в контактите, и други уреди, тогава общата консумация достига 370-420 kW годишно. Това доказва, че за реални спестявания е добре да изключите оборудването от мрежата.

Практични съвети:

Преминете към по-дълготрайни енергоспестяващи LED светлини! (LED лампите консумират 6-10 пъти по-малко енергия от лампите с нажежаема жичка. В същото време експлоатационният им живот е до 50 пъти по-дълъг. LED лампите са 1, 5-3 пъти по-икономични от енергоспестяващите крушки и светят 10 пъти по-дълго.)

Загасяйте осветлението, когато не ви е нужно!

Изключете уредите и зарядните устройства, ако не ги използвате!

Избирайте уреди със стикер Energy Star!

Сменете външните светлини със сензорни светлини, които се изключват автоматично!

Отопление: намалете го през нощта!

Бойлер: регулирайте настройките!

Топъл въздух: затворете прозореца!

Осветление: спрете го, ако не сте в стаята!

Ако отсъствате за дълго време или си тръгвате, изключете всички електрически уреди с изключение на хладилника.

Бюрата и компютрите трябва да бъдат разположени така, че да се възползвате максимално от естествената светлина.

Добрият брояч е ефективен начин за намаляване сметката ни за елекртичество.

Във всички апартаменти, къщи, промишлени съоръжения е инсталирано оборудване за отчитане на потреблението на електроенергия - електромер. Освен пряката си цел – отчитане на потребление, това устройство помага да се спести значително.

Съвременните електронни измервателни уреди поддържат многотарифна функция, при която можете да планирате задачи с висока енергиина консумация за часове, когато цената на киловат е намалена (нощна енергия). Това разпределение на тарифи е въведрно, за да ср намали натоварването на мрежата в пиковите часове, привличайки абонатите да използват електроенергия в по-малко натоварено време.

Има следните периоди, които се различават по единична цена:

T1 - през деня: от 7 до 23 часа. Тарифирането е стандартно.

T2 - нощна фаза: от 23 ч. до 7 ч. сутринта. Най-ниската цена за киловат.

T3 - пиков период: сутрин - до 10 часа, вечер - от 20 до 23 часа. Повишена цена на единица.

През нощта цената на тока се намалява значително. Много потребители поставят домакински уреди, например перални и съдомиялни машини, в режим на „отложен старт". Устройствата автоматично започват да работят в определеното време и консумират ресурс, който се плаща с намалена цена.

Можем да намалим консумацията на енергия без да жертваме комфорта, достатъчно е да закупите многотарифен електронен брояч, с който спестяванията ще бъдат прости и ефективни.

Първият начин за пестене на енергия е да използвате ресурса според нуждите. Понякога липсата на добър навик за натискане на ключа води до факта, че светлината свети дори през деня или когато всички са напуснали къщата. За да запомните да изключите захранването, можете да поставите напомняща бележка на видими места. Например: „Проверете електричеството, газа, водата! "Можете също така да изключите захранването на целия апартамент с помощта на общ ключ, преди да напуснете къщата.

Загрейте вода в чайник на газов котлон, ако има такъв.

Това е още един начин за пестене на енергия у дома. Необходими са много киловати, за да заври вода в електрическа кана. Този домакински уред е доста мощен, някои опции имат повече от 2 kW. В сравнение с LED крушка, тя консумира около 10 вата на час. Това е 200 пъти по-малко от чайник.

Използване на сензори за движение!

Ако имате голяма частна къща и зона, която трябва да бъде осветена, можете да инсталирате сензори за движение. Те ще включват осветлението, когато някой влезе в района. Уредите не реагират на животни. В частна къща се изразходва много електроенергия за осветяване на района.

Струва си да поставите сензорите така, че светлината да се включва според движението на човека и да се изключва, след като той премине по-нататък. Устройството работи на три метра разстояние. Сензорите за движение са един от ефективните начини за пестене на енергия в частен дом.

Подобни устройства се предлагат и за използване на закрито. Те автоматично включват светлината в стаята, когато човек влезе в нея. Сензорът отбелязва промени в капацитивния компонент и лампичката светва.

Зониране на стаи като чудесен начин за пестене на енергия.

Организирайте ефективно осветление на помещенията чрез правилно зониране на пространството. Използвайте различни източници на светлина в различни функционални части на стаята: полилеи, настолни лампи, нощни лампи, аплици

Могат ли децата да пестят електроенергия?

Децата също могат да пестят електроенергия. Разбира се след определена възраст. Те дори може да имат полезни предложения, които могат да бъдат включени в плана за пестене на енергия на вашето домакинство. По този начин ще им помогнете да станат по-отговорни, като им дадете възможност да участват в общи семейни цели: намаляване на сметката за енергия от една страна и от друга, опазване на околната среда, което води до изграждане на самосъзнание и отговорност към опазване на природата.

Няколко съвета как децата да пестят енергия:

След употреба затворете крана за вода. За да достигне водата до нас се използват съоръжения, които консумират електричество.

Изключете ненужните осветителни и нощни лампи.

Изключете домакинските уреди след употреба.

Не оставяйте вратата на хладилника отворена.

Използвайте естествена светлина и изключете осветлението през деня.

Не включвайте компютъра си, когато не го използвате.

Изключвайте електрическите и електронните устройства, когато не ги използвате.

Настройте термостата си на няколко градуса по-ниско или по-високо, малки корекции помагат за намаляване на консумацията на енергия от вашия климатик/отоплител.

Студено ви е – пробвай да затворете прозореца! Топло ви е – отворете прозорец, а не веднага климатик за отопление/охлаждане.

Изключете зарядните устройства, ако не ги използвате.

Ако сте изследовател можете да разработите правила за пестене на енергия и да ги следвате за определено време, тогава измислените начини за спестяване ще станат навик за семейството. Например на хладилника има енергоспестяващ стикер и всеки ключ има предупредителен знак, нарисувани от вас за вашата къща. Преди да наложите тези правила, помолете възрастен да запише каква е консумацията на електричество в дома ви за седмица. Следващата седмица повторете записването, но при спазени правила. Обсъдете разликите в отчетите си.