Ползвай безопасно
Електроенергията, така необходима в живота на съвременното общество, крие и редица опасности. Всеки трябва да е запознат с правилата за безопасно ползване на електричеството и да ги спазва винаги. Важно е да сме информирани и да имаме изградени навици за безопасно боравене с електроуреди, а това се възпитава от ранна възраст. Всеки родител преценя кога и до каква степен детето му е готово да борави с електрически уреди. Най-малките деца не бива да използват електрически уреди.
Електрическата безопасност е важен аспект от нашето ежедневие. Правилното боравене с електрически устройства, инсталации и уреди не само ни предпазва от злополуки, но и предотвратява опустошителни електрически пожари, които за съжаление не са рядкост. Тя не е само въпрос на предпазливост, това е етична отговорност. Придържането към най-добрите практики и спазването на съответните разпоредби са основни стъпки за опазване на живота и имуществото. Като сме информирани за потенциалните опасности и даваме приоритет на електрическата безопасност в нашите домове и работни места, имаме възможността да се насладим на предимствата от електричеството, като минимизираме рисковете.
Според Националната асоциация за противопожарна защита, електрически повреди или неизправности са причина за приблизително 44 880 домашни пожара и 410 смъртни случая годишно само в Съединените щати. Тези тревожни статистики подчертават необходимостта от приоритизиране на електрическата безопасност. А в България - статистиката показва, че почти 1/4 от причините за възникване на пожар у дома през есенно-зимния отоплителен сезон са поради неправилно използване на отоплителни и нагревателни уреди или използване на неизправни такива. Поради небрежност също често възникват пожари – оставени без надзор електроуреди, незагасени свещи и цигари. Не са малко и случаите на възникнали къси съединения вследствие на неизправности и претоварване на електрическите инсталации.
Непредпазливостта при използването на работещи с електричество уреди би могла да доведе до застрашаващи живота и здравето на хората ситуации. Наред с всички удобства, които електричеството предлага, е важно да отчитаме и опасностите, свързани с него в нашия живот.
У дома
Почти невъзможно е да си представим нещо, което не се нуждае от електричество. Работата с електричество не е лесна и безопасна.
От съществено значение е да се спазват основните правила за безопасност при работа с електричество и електрическо оборудване. Безопасността трябва да бъде приоритет на първо място за осигуряване на комфортни условия в ежедневието ни.
Правила за безопасно използване на електричеството у дома:
- Никога не влизайте в пряк контакт с вода, когато работите с електричество. Не докосвайте и не се опитвайте да ремонтирате електрическо оборудване с мокри ръце. Водата увеличава проводимостта на електрическия ток.
- Никога не използвайте оборудване със счупени щепсели, протрити кабели и повредена изолация. Рискът е по-висок.
- При изключване не дърпайте кабела, а придържайте с една ръка контакта, след което с другата издърпвайте щепсела, не претоварвайте електрическата мрежа с включване на прекалено много уреди едновременно.
- Помещенията, които се използват от деца да са обезопасете – поставете предпазители за контакти и отстранете кабелите от местата за игра.
- Не поставяйте електроуредите на места, от които лесно могат да паднат или да бъдат съборени и да предизвикат пожар.
- Никога не използвайте метални предмети, когато работите с електрическо оборудване. Електрическа вълна ще ви заземи и целият електрически ток ще премине през тялото ви. Използвайте дърво или фибростъкло.
- Използвайте обратната част на дланта на ръката, когато е необходимо, за да докоснете електрическо оборудване (напр., когато проверявате за прегрели елементи). В противен случай случайният удар ще предизвика мускулни съкращение и ще „задържите“ преминаващия ток.
- Не използвайте силно запалими течности в близост до електрическо оборудване и дръжте електрическите кабели далеч от горещи или омаслени повърхности.
- Не използвайте и носете своевременно на ремонт дефектни електрически уреди. Ремонтът и монтажът на електрически уреди и съоръжения да се извършва само от правоспособни електротехници.
- Не покривайте електрически уреди, използващи вентилатори за отопление. Не сушете дрехи върху тях.
- Не оставяйте открити електроуреди – котлони, скари – да работят без наблюдение.
- Основните електрически уреди – сушилни, хладилници, печки, климатици, бойлери и др. – трябва да бъдат включени директно в контакта. Не използвайте удължители за захранването на подобни уреди.
Бъдете внимателни!
Следвайки тези правила, бъдете винаги предпазливи и осигурете безопасна среда за вас. Работата с електричество не е шега. Обезопасете периметъра у дома за по-спокоен и сигурен живот.
Навън
Селфитата са по-смъртоносни от атаките на акули, твърди проучване на индийски учени. Британските им колеги пък констатирали, че "самоснимането" води до намаляване на интелекта и отслабване на паметта. Това са само част от проучванията, посветени на завладялата цял свят мода наречена "Selfie". Макар и на пръв поглед безобидна, тази тенденция започва да се превръща в опасна особено сред деца и младежи и да взима жертви. През последните години зачестиха трагичните случай на пострадали при правене на „опасно селфи“, заснето на покрива на влак, ЖП линии и други обекти. Колкото по-опасно и невъзможно за достигане е мястото, толкова повече харесвания ще събере снимката в социалните мрежи. Данните са повече от стряскащи - за шест години, загиналите в опит да уловят "перфектния кадър" са близо 260 в световен мащаб!
Големият въпрос е струва ли си наистина риска?
Правила за безопасно използване на електричеството навън:
- Не преминавайте през заграждения на трафопост и други съоръжения!
- Висящият кабел е много опасен! Не го докосвай! Обади се на телефон 112 или на възрастен!
Не палете лагерен огън под електропроводите, както и не пускайте хвърчила под тях!- ЖП линиите не са място за игра!
- Животът е по-ценен от лайковете в социалните мрежи!
- Никога не пренебрегвайте предупредителните знаци:


